LG 4K Ultra HD Smart LED Nano Cell TV | 189 cm ( 75 inch ) | 75NANO83A6A
CODE: TV01816
Write a review
LG
LG
Brand
Highlights
  • Pure Colors in Real 4K, vivid colors paired with astounding detail
  • New AI button, voice controls, drag and drop functions on the AI Magic Remote
  • Enjoy 4K Super Upscaling enhanced resolution, brightness, and clarity
  • High resolution on a massive Ultra Big TV screen with Dolby Atmos
(Incl. all Taxes)
-57%
MRP: 217,590.00
In stock
Features
General
In The Box
TV , Remote , Power Cable , User Guide
Model Name
75NANO83A6A
Color
Black
Display Size
189 cm (75 inch)
Resolution
‎4K
Smart TV
Yes
HDMI Ports
Yes
USB Ports
Video Features
Refresh Rate
60Hz
Smart Tv Features
Processor
α7 AI Processor 4K Gen8
Supported App - Netflix
Supported App - Youtube
Supported App - Hotstar
Supported App - Prime Video
Operating System
webOS 25
Bluetooth
Connectivity Features
HDMI
3
USB
2
Audio Features
Speaker Type
2.0 Channel
Power Features
Power Consumption
Under 0.5W